لوگو سفید ایلیا
انتخاب نام شرکت استعلام شرکت ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی - عمرانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت گردشگری
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت بامسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات شرکت سهامی عام ورود و خروج شریک نقل و انتقال سهام تغییر نام شرکت
تماس با ما

کارت بازرگانی چیست ؟


پس از شنیدن نام کارت بازرگانی در ابتدا ، به این موضوع میتوان پی برد که این کارت، در اصل به امور بازرگانی و تجارت مربوط می شود . به شخصی بازرگان گفته می‌شود که حرفه ی اصلی او فعالیت تجاری از انواع مختلف مثل صادرات و وارداتِ کالا و کارهایی از این دست است. اما دانستن این نکته واجب است که بر اساس قانون هر شخصی که به انجام این دست فعالیتهای تجاری و بازرگانی تمایل دارد، نمی‌تواند بدون داشتن « کارت بازرگانی » که در اصل مجوز وی می باشد به تجارتِ عمده اقدام نماید.

صاحب این کارت می‌تواند هر شخص حقیقی یا حقوقی باشد ( افراد عادی جامعه شخص حقیقی می باشند و شرکت‌ها اشخاص حقوقی هستند ). فعالیتهای تجاری که با این کارت انجام می توان داد، اموری مانند ثبت و سفارش کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق‌العمل کاری ( کارهایی مثل دلالی کردن ) در گمرک و صادر کردن کالاهای مجاز است. شرایط و محدودیت‌هایی برای صادر کردن این کارت وجود  دارد که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد .

اعتبار اسنادی یا ال سی چیست و استفاده از آن در تجارت چه برجستگیهایی دارد؟

مرجع صادر کردن این کارت شعبه های اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در تهران و شهرستان‌هاست برای افرادیکه بخواهند از امتیاز این کارت استفاده کنند. که فعلا بعضی از شرکت‌های مختلف این امر را به عنوان نماینده برای اشخاص می‌توانند انجام بدهند.

شرکت‌های مختلف که در واقع اشخاص حقوقی محسوب می شوند، در صورتی این کارت صادر می شود که بازرگانان، شرکت یا موسسه خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کنند ( یعنی در غالب شرکت‌های ثبت شده در خدمت مرجع ثبت شرکت‌ها،  فعالیت داشته باشند ). در ضمن این کارت برای کسانی که در اداره‌ های دولتی که به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار هستند صادر نمی‌شود.

برای اخذ این کارت حداقل باید مدرک دیپلم را دارا بود و حداقل ۲۴ سال سن داشت. صاحب این کارت می‌تواند در صورت منصرف شدن از داشتن کارت انصراف خود را به اتاق بازرگانی و تعاون ( مرجع صدور) اطلاع بدهد. در ضمن ، تنها یک کارت برای هر شرکت و یا شخص حقیقی صادر می‌شود.

کارت بازرگانی چیست ؟

درصورتیکه صاحب این کارت شخص حقیقی باشد، به عنوان تاجر شناخته می‌شود، نکته مثبت این مسئله  این است که تاجرها از امتیازات خاص و ویژه‌ای در برابر افراد عادی برخوردار هستند کسی که دارای کارت بازرگانی باشد از آنها میتواند استفاده کند.

افرادِی که دارای این کارت هستند و به دلیل تجارت مجبور هستند به سفرهای متعددی بروند، ویزای تجاری صادر خواهد شد (این مساله  با توجه به قوانین هر کشوری متفاوت است).

سومین امتیاز داشتن کارت بازرگانی برای مالک آن،این است که می تواند به  عضویت اتاق‌های بازرگانی در آید.

چهارمین و جالب‌ترین امتیاز خاصِ کارت بازرگانی، این است که این امکان را به دارنده ی کارت می دهد که ثبتِ نام و علائم تجاری غیرفارسی (لاتین) را به صورت استثنا دارا باشد.

پنجمین امتیازی که می‌توان برای این کارت در نظر گرفت،این است که امکان واردات کالا از مناطق آزاد کشور به داخل  کشور را دارا می باشد.

در مورد ویژگی ها و چگونگی کارت بازرگانی به موارد ذیل میتوان اشاره کرد : این کارت یک الی پنج سال برای دارنده‌ی آن دارای اعتبار می باشد و صادر می‌شود، و میتوان آن را تمدید نیز کرد و چنانکه وزارت بازرگانی آن را تایید کند ، دارای اعتبار می باشد.

در ضمن صادر کردن این کارت برای بازرگانان و شرکت‌های خارجی وابسته به معامله‌ی هر دو طرف می باشد، یعنی به بازرگانان خارجی در صورتی کارت بازرگانی در ایران داده می‌شود به بازرگانان ایرانی در کشور آنها نیز اجازه‌ی فعالیت بازرگانی به‌صورت متقابل داده شود.

امکان باطل کردن این کارت مسأله ای که دانستن آن ضروری است. با وجودی  که این کارت برای صاحب آن به طور مدت‌دار صادر می‌شود ولی مثل هر مجوز دیگری تحت شرایطی میتوان آن را باطل کرد. مثلا اگر صاحب این کارت یکی از شرایط چندگانه برای صادر شدن این کارت را نداشته باشد یا بعدا آن شرایط را از دست بدهد، کارت باطل می شود. اگر صاحب این کارت قاچاق انجام بدهد مطابق با ماده‌ی ۳۰ قانون گمرک ایران، در صورت ثابت شدن اینکه فرد این جرم را مرتکب شده است، عضویت او به‌صورت دائم یا موقت در اتاق بازرگانی لغو شده و کارت او نیز باطل می‌ گردد.

همینطور برای افرادی  که به دلیل ارتکاب جرم، به حکم مقامات قضایی از تمام یا بعضی از حقوق اجتماعی محروم می‌شوند (اگر در این زمینه محرومیت داشته  باشد) در کل دیگر کارت بازرگانی صادر نخواهد شد. همینطور برای کسانی که ورشکسته اند و وضعیت تصفیه‌ی حساب‌های آنها مشخص نیست، کارت بازرگانی صادر نمی شود.

انواع کارت بازرگانی

نوع غالب آن کارت تجاری است و به منظور ثبت و سفارش و ترخیص کالا و صادرات و واردات کالا از آن استفاده می‌ گردد.

کارت خدماتی، که فقط برای افراد حقوقی که برای سرمایه‌گذاری با زمینه‌ی فعالیت خدماتی دارای مجوز هستند صادر خواهد شد.

کارت موردی، برای افراد حقیقی و حقوقی که  خواهان ترخیص کالای خود برای یک بار هستند صادر می گردد.

برای افراد حقوقی که دارای مجوز سرمایه‌گذاری با زمینه‌ی فعالیت تولیدی هستند کارت تولیدی و صنعتی صادر می‌شود (بدین جهت که تجهیزات مورد نیاز برای کارگاه و مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای تولیدات خود را وارد کرده و پس از آن به تولید اقدام نمایند).

آخرین مساله این است که، معنی  داشتن کارت بازرگانی این نیست که صاحب آن می‌تواند تاجر موفقی باشد یا مسائل و مشکلات تجاری برای او بوجود نیاید  بلکه تجار موفقی نیز هستند که حتی با وجود اینکه سابقه‌ی فعالیت تجاری طولانی به صرافت گرفتن این کارت پرداخته اند. همینطور برخلاف تصور عام و مشاوره‌های بدون تخصص و تحصیلات در زمینه‌ی مدیریت بازرگانی، دلیل بر گرفتن این کارت یا حتی موفقیت در امر تجارت نخواهد بود. .

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

هزینه ثبت شرکت

زمانی که تصمیم به ثبت شرکت می گیرید باید بدانید ثبت شرکت بر اساس واریزی های هزینه های قانونی ثبت امکان پذیر است در غیر اینصورت بدون عدم پرداختی هزینه های قانونی امکان ثبت وجود ندارد .

لیست شرکت های دانش بنیان

دانش بنیان عبارتی است که برای پروانه یا تاییدیه ای بکار می رود که کمیته ارزیابی و تعیین صلاحیت شرکت های دانش بنیان با نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری در قبال محصولات یا سرویس های شرکت خاصی انجام می دهد تا برای شرکت مذکور مجوز لازم را صادر نماید.

نحوه ثبت سامانه ای در اداره ثبت شرکتها

اداره ثبت شرکتها برای اینکه از اجتماع مردم در اداره ثبت شرکتها جلوگیری به عمل آورد و همچنین در امر ثبت سهولت ایجاد نماید و در وقت و هزینه متقاضیان تدبیری در نظر بگیرد ثبت نام الکترونیکی را فعال نموده است

سرمایه اولیه ثبت شرکت

در هنگام تشکیل شرکت های سهامی عام کمترین سرمایه ۵ میلیون ریال باید باشد.در شرکتهای سهامی خاص حداقل ۱ میلیون ریال سرمایه جهت تاسیس این شرکت لازم است...

ثبت شرکت دانش بنیان

به شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی، دانش‌بنيان اطلاق می شود که با هدف از تاسیس آن افزایش دانش و ثروت، گسترش اقتصاد دانش گرا، به عینیت بخشیدن آمال علمی و اقتصادی وغیره باشد

تفاوت شرکتهای تجاری از مدنی

سازمانی که از اجتماع دو یا چند نفر تشکیل می شود که جهت امور تجاری از وجه نقد ،کالا یا فعالیت خود مایه می گذارند تا بدین وسیله بتوانند به امور تجاری بپردازند و سود و ضرر موجود میان آنها قسمت می شود. در این مقاله به تفاوتی از شرکت های تجاری مدنی و تجاری می پردازیم

زمان ثبت شرکت

زمان در ثبت شرکت از موارد مهمی است که مؤسسین بر اساس نوع فعالیت منتظر هستند هرچه سریعتر شرکت خود را ثبت نمایند تا بتوانند قرار دادهای خود را بطور رسمی منعقد کنند

ثبت شرکت بازرگانی

بازرگانی همان طور که از نامش پیداست اموری است مانند : خرید ، فروش ، توزیع ، واردات ، صادارت ...... ، عموما واردات و صادارت کالاهایی که مجاز است انجام می شود

ثبت شرکت تعاونی

تشکیل شرکت تعاونی تنها از طریق اشخاص حقیقی،صورت می گیرد . به این معنی که افراد قادر به تاسیس شرکت تعاونی می باشند و اعضاء جدیدی نیز در ان به عضویت درآیند.

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

جهت ایجاد تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود باید موارد قید شده در اساسنامه و تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق العاده را در نظر گرفت و با استناد به آنها مبادرت به تغییرات شرکت نمود.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟