لوگو سفید ایلیا
انتخاب نام شرکت استعلام شرکت ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی - عمرانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت گردشگری
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت بامسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات شرکت سهامی عام ورود و خروج شریک نقل و انتقال سهام تغییر نام شرکت
تماس با ما

استعلام کد اقتصادی شرکت


ثبت ایلیا در این مقاله تلاش برآن دارد تا در مورد استعلام کد اقتصادی شرکت مطالبی را به اشخاصی که می خواهند برای شرکت خود کد اقتصادی بگیرند ارائه نماید مقاله را مطالعه کنید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی شماره ای 12 رقمی می باشد که مطابق قانون به منظور اشخاص حقوقی و حقیقی که به تولید کالا و خدمات مشغول می باشند تعیین شده است.از کد اقتصادی به منظور شناسایی شرکت در واحد مالیاتی استعمال می گردد بر این مبنا طبق قانون مالیاتی که به تصویب رسیده است کلیه شرکت هایی که به ثبت رسیده اند بایستی کد اقتصادی خود را دریافت نمایند.

براساس قانون تجارت همه شرکت ها بعد از آنکه شرکت خود را به ثبت رسانیدند ظرف دو ماه باید جهت اخذ کد اقتصادی و انجام کارهای امور مالیاتی مربوطه مبادرت نمایند.

اخذ کد اقتصادی امری مهم محسوب می شود و به منظور کارهایی که در ذیل ذکر شده است دربرداشتن آن الزامی می باشد:

  1. گرفتن کارت بازرگانی.
  2. گواهی ارزش افزوده.
  3.  شرکت نمودن در مناقصه و مزایده ها.
  4. منعقد نمودن هر گونه قرارداد تجاری با اشخاص حقیقی یا حقوقی.
  5. ارائه اظهارنامه های مالیاتی و ارزش افزوده.

استعلام کد اقتصادی شرکت

به منظور استعلام کد اقتصادی و ارزش افزوده اشخاص حقیقی و یا شرکت ها قادر می باشید به آدرس اینترنتی https://www.evat.ir/frmNewvalidationofregistration.aspx رجوع نمایید.

تخلفات کد اقتصادی

استعمال نمودن افراد حقیقی و یا حقوقی از شماره اقتصادی دیگران به هر دلیلی غیر مجاز می باشد و برخلاف مقررات و قوانین می باشد و شخصی که کد اقتصادی او مورد استعمال واقع گردیده است بایستی مالیات بپردازد.

هر نوع جعل، تقلب، سوءاستفاده و خیانت که به منظور کد اقتصادی صورت می پذیرد برخلاف مقررات و قوانین می باشد و با افرادی که در این راستا تخلف و خطا نموده اند مطابق مقررات و قوانین قانونی با آن ها برخورد خواهد شد.

دریافت نمودن هر نوع مبلغ اضافی بر ارزش کالا به منظور قید کد اقتصادی فروشنده و یا عدم قید کد اقتصادی خریدار برخلاف مقررات می باشد و با تخلف کنندگان مطابق مقررات و قوانین قانونی برخورد خواهد شد.

در صورتی که اشخاص ذیربط محتوای این آیین نامه را مانند عدم ارائه یا قید کد اقتصادی طرفین معامله در صورت‌حساب فروش کالا یا خدمات، رعایت ننمایند برخلاف مقررات می باشد و با اشخاصی که مرتکب این اعمال شوند برخورد خواهد شد.

گروه ثبت ایلیا آماده ارائه بهترین خدمات در زمینه ثبت شرکت و امور مالیاتی شرکت می باشد هم اکنون می توانید با مشاوران و کارشناسان اداره تماس حاصل نمایید.

جریمه‌ی تخلفات کد اقتصادی

در صورتی که اشخاص ذی ربط این دستورالعمل را رعایت ننمایند وزارت امور اقتصادی و دارایی و دایره هایی که وابسته می باشد هیچ گونه تسهیلاتی را برای آن ها در نظر نمی گیرند. در صورتی که صورت حساب صادر نشود و یا کد اقتصادی درج نگردد و این آیین نامه رعایت نگردد علاوه بر این که دایره های مربوطه از نظر مالیاتی بی اعتبار می شوند جریمه هایی که در ماده 8 قانون تعزیرات حکومتی تصویب شده است شامل حال آن ها می شود این جریمه ها به شرح ذیل می باشد:

به منظور نخستین دفعه جریمه‌ای معادل ۲ برابر مبلغ مورد معامله؛

به منظور دومین دفعه تعطیلی محل کسب و کار و فعالیت یا توقف فعالیت حسب مورد به مدت ۳ ماه؛

به منظور سومین دفعه حبس تعزیری از ۳ ماه تا ۶ ماه به منظور افراد  قانون شکن و در مورد اشخاص حقوقی جهت مدیر یا مدیران مسئول ذی‌ربط.

جریمه‌ی استعمال از کد اقتصادی دیگران.

مطابق تبصره 1 ماده 169 تکرار شده قانون مالیات های مستقیم استعمال کنندگان از کد اقتصادی دیگران به منظور مالیات بردر آمد و هم چنین جریمه های موضوع این ماده با افرادی که کد اقتصادی آن ها مورد استعمال واقع گردیده است مسئولیتی تضامنی خواهند داشت.

شماره اقتصادی که در اصطلاح با اسم کد اقتصادی معرفی و شناخته می گردد بعد از سپری شدن مرحله هایی که مطابق قانون نهاده شده است به وسیله اداره دارایی در مرگز استان ها و شهرستان ها به منظور افراد حقیقی و حقوقی صادر می گردد.به بیانی دیگر هر شرکت به یک کد اقتصادی نیازمند می باشد این کد راه وروش راندمان یک شرکت (خدمات و خرید فروش) را که در قراردادها و فاکتورها قید می گردد معین می نماید. شایان ذکر است که دریافت این کد به منظور شرکت ها از الزامات و ضروریات می باشد.

در واقع اخذ کداقتصادی از مواردی است که بعد از ثبت شرکت باید موسسین انجام دهند جهت اطلاعات بیشتر در مورد اقدامات بعدی ثبت شرکت می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

از اینکه ما را تا انتهای مقاله  همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

استعلام کد اقتصادی شرکت

کد اقتصادی شماره ای 12 رقمی می باشد که مطابق قانون به منظور اشخاص حقوقی و حقیقی که به تولید کالا و خدمات مشغول می باشند تعیین شده است دراین مقاله به توضیحات بیشتر کد اقتصادی اشاره شدهاست لطفا مطالعه نمایید .

اخذ کد اقتصادی شرکت

جهت دریافت کداقتصادی از طریق اینترنت می توانید اقدامات لازم را انجام دهید این کار سهولت در روش ثبت می باشد که دیگر متقاضیان به اداره مراجعه ننمایند مقاله اخذ کداقتصادی رامطالعه نمایید .

اقدامات بعدی ثبت شرکت

ابتدا باید حوزه مالیاتی را انتخاب نمایید . بدین صورت که هر شرکت بعد از اینکه اقدامات اصلی ثبت را به پایان رساند باید به تعیین حوزه مالیاتی خود اقدامات لازمه را انجام دهد

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
غلامرضا صدرالدینی
کد اقتصادی موسسه آموزشی را میخواستم
پاسخ
ثبت ایلیا®
ثبت ایلیا®
سلام،روزبخیر . برای استعلام موارد مورد نظرتان باید از طریق اداره دارایی منطقتون اقدام کنید .
پاسخ
21211660186
به دنبال کد اقنصادی شرکت لیا وارده سامانه شدم
پاسخ
ثبت ایلیا®
ثبت ایلیا®
برای استعلام کداقتصادی شرکت مورد نظر باید به اداره ی دارایی مراجعه فرمایید .
پاسخ

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟