لوگو سفید ایلیا
انتخاب نام شرکت استعلام شرکت ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی - عمرانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت گردشگری
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت بامسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات شرکت سهامی عام ورود و خروج شریک نقل و انتقال سهام تغییر نام شرکت
تماس با ما

ثبت شرکت دانش بنیان


براساس قانونی که در پشتیبانی از شركتها و مؤسسات دانش بنيان و تجاري سازي نوآوريها واختراعات در سال 1389 به تصویب مجلس شوراي اسلامي رسید: 

ثبت شرکت دانش بنیان

ماده 1ـ به شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی، دانش‌بنيان اطلاق می شود که با هدف از تاسیس آن افزایش دانش و ثروت، گسترش اقتصاد دانش گرا، به عینیت بخشیدن آمال علمی و اقتصادی ( از جمله توسعه و بهره برداری از اختراع و نوآوری ) و عرضه بازاری نتایج حاصله از تحقیق و توسعه (از قبیل طراحی، تولید و خدمات ) در زمینه های تکنولوژی برتر و دارای ارزش افزوده بالا علی الخصوص تولید نرم افزارهای مرتبط می باشد.

بر اساس آیین نامه اجرایی قانونی که در پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات در سال  1391 به تصویب هيات وزيران  رسید:

ماده 2ـ به شرکت و مؤسسه ای دانش بنیان گفته می شود که درحوزه های توسعه و استفاده از اختراع و نوآوری  و «تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه از جمله (طراحی و تولید کالا و خدمات) در زمینه تکنولوژی برتر و دارای ارزش افزوده بالا» مشغول کار می باشند .

توضيح : منظور از تجاري سازي در آيين نامه فوق الذکر بدین مفهوم است : معرفی محصول یا خدمات نوین بر اساس فکر یا تکنولوژی جدید که فعالیت های متناسب با آن را مشتمل می شود که عبارتند از : به ثبت رساندن اختراع، تعیین ارزش تکنولوژی ، ارائه امتیاز، انتقال و انتشار و دریافت دیگر فناوریهای لازم (تکمیلی) و واریز حق الامتیازهای مرتبط، جذب سرمایه و منابع ( نمونه سازی، طراحی صنعتی فرایند یا محصول جدید، اجرای تست و کسب گواهی نامه های مورد نیاز، تولید آزمایشی، بازاریابی و اصلاح ) و همچنین سرویس پشتیبانی تخصصی تجاری سازی ( از جمله فعالیتهای مشاوره، مدیریت فناوری، طراحی محصول و فرایند، خدمات استانداردسازی، اندازه سنجی و خدمات آزمایشگاهی ).

تبصره ۱ـ فعالیتهایی دانش بنیان محسوب نمی شوند که هدفی غیر از طراحی محصول یا سرویس یا ارتقای کیفی دارند از قبیل اجرا و شرکت در گردهمایی های علمی، خدمات کتابداری، آموزش و کارآموزی، کارهای روتین و معمولی نرم افزاری و دیگر فعالیت ها .

بر اساس تعريفی که در سايت كارگروه ارزيابي و تشخيص صلاحيت شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان و نظارت بر اجرا (مورخ 1/2/1392) بیان شده .

شرکت های درخواست کننده باید بر اساس « آئين‌نامه شناسایی شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان »، ضمن داشتن معیارهای کلی از جمله ( شرايط اعضاي هيأت مديره، كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري، كالا و يا خدمات دانش‌بنيان، و سابقه بيمه كاركنان ) تمامی شروط قید شده در یکی از 3 گروه معیارهای مختص مندرج در آئین نامه را در اختیار داشته باشند.

چند نوع شرکت دانش بنیان با عنایت به مشخصات مذکور وجود دارد که عبارتند از :

 • شركت‌هاي توليدكننده كالاهاي دانش‌بنيان
 • شركت‌هاي تحقيق و توسعه و خدمات طراحي مهندسي
 • شركتهاي ارائه‌دهنده خدمات تخصصي دانش‌بنيان

کاربرد کلمه "دانش بنیان" در تیتر ثبت شده یا اساسنامه شرکت به معنی دانش بنیان بودن آن شرکت نبوده و شرکت ها برای بهره مند شدن از تسهیلات ارائه شده در قانون «حمايت از شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان و تجاري‌سازي نوآوري‌ها و اختراعات» ملزم به ثبت نام از طریق سایت و بررسی و برآورد می باشند.

معیارهای شناسایی شركت‌هاي دانش‌بنيان

دو گروه معیار عمومی و اختصاصی، معیارهای شناسایی شركتهاي دانش‌بنيان را تشکیل می دهند. شرکت های درخواست کننده در کنار معیارهای عمومی ملزم به کسب مشخصات قید شده در یکی از سه گروه معیار اختصاصی می باشند.  

الف - شاخص‌هاي عمومي

1- دست کم دو سوم اعضاي هيأت مديره شركت دارای لااقل 2 مورد از موارد زیر باشند:  

2- کمترین میزان تحصیلات شان، لیسانس باشد.

3- کمترین میزان سابقه کار یا فعالیت علمی در زمینه فعالیت شرکت یا سابقه مدیریت، 3 سال می باشد.

4- لااقل یک اختراع ارزیابی و ثبت شده داخلییا یک اختراع بین المللی در ارتباط با کار شرکت داشته باشد.

5- دست کم نصف درآمد شركت درطی سال مالي گذشته ، از فروش فناوري، كالا و يا خدمات دانش‌بنيان (شامل خدمات تحقيق و توسعه و طراحي مهندسي مرتبط با لیست كالاهاي دانش‌بنيان و خدمات تخصصي دانش‌بنيان) و قرارداد تامین شده باشد.

تبصره: درصورتی شركت‌هاي واقع درفاز تجاري‌سازي اولين كالاي دانش‌بنيان ملزم به رعایت بند 1-2 نمی باشند که دارای تولید موفق مقدماتی و اولیه بوده و ضمن حصول استانداردهای تایید شده مقامات صلاحیت دار داخلی و بین المللی، بازاری با ثبات و یا دارای درخواست معتبر با قرارداد تولید کالا باشند.

6- دارای لااقل 6 ماه سابقه بيمه پرداختي براي دست کم 3 نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت باشد.

تبصره: براساس مقررات ضمیمه شده ، در مورد شرکت های بد سابقه در اجرای تعهداتی نظیر تسهیلات، مالیات، بیمه، حمایت ها ..تصمیم گیری می شود.

ب- شاخص‌هاي اختصاصي

حائز شرایط اختصاصی بودن شرکت درخواست کننده در یکی از زمینه های زیر در کنار شرایط عمومی الزامی می باشد:

1- شركت‌هاي توليدكننده كالاهاي دانش‌بنيان

2- شركت‌ دانش بنیان باید براساس لیست تایید شده کمیته مربوطه ، در طی 2 سال اخیر کالاهای دانش بنیان را با فرمت جدید یا پیشرفته تولید و ارائه دهد و با انجام تحقیق و توسعه تکنولوژی تولید یا انتقال آنها را کسب کرده و آنها را مطابق نیازها و شرایط کشور بومی و مستقر کرده باشد .

تبصره: محصولات جدید یا بروزرسانی شده باید گواهی نامه های ایرانی یا جهانی را کسب کنند و در نبود استاندارد مرتبط، باید مورد تصویب مقام ذی صلاح قرار گیرند.

3- مینیم نسبت کارکنان تمام وقت تولید محصولات دانش بنیان و قسمت غیر پشتیبانی به کل پرسنل فول تایم شرکت باید  30% باشد و مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر داشته باشند.

4- شركت باید دست کم 7% از فروش سالانه خود را به تحقیق و توسعه فعال اختصاص دهد.

شركت‌هاي تحقيق و توسعه و خدمات طراحي مهندسي

1- شرکت باید مطابق لیست محصولات دانش بنیان تایید شده کمیته مربوطه در زمینه تحقیق و توسعه یا سرویس طراحی مهندسی کار کند و دو مورد از نتایج فعالیت های فوق در طی 2سال اخیر و یا یک مورد در 1 سال اخیر مربوط به ارتقای پروسه یا قرارداد "تولید و ارائه محصولات و سرویس های جدید یا بروز رسانی شده"باشد.

2- مینیم نسبت کارکنان تمام وقت تحقیق و توسعه و سرویس طراحی و قسمت غیر پشتیبانی به کل پرسنل فول تایم شرکت باید  50% باشد و مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر داشته باشند.

3- شرکت باید نمونه اولیه یا آزمایشی تولید کرده باشد.

تبصره: بخش تحقيق و توسعه يا طراحي مهندسي درصورتی شامل قسمت 2-2 می گردد که  به عنوان شرکت جداگانه حقوقی ولی شعبه ای از شرکت صنعتی، به ثبت رسیده باشد.

4- شركتهاي عرضه کننده سرویس های تخصصي دانش‌بنيان

5- براساس لیست تایید شده کمیته مربوطه دانش بنیان ، سرویس دهد.

6- مینیم نسبت کارکنان تمام وقت سرویس کارشناسی دانش بنیان و قسمت غیر پشتیبانی به کل پرسنل فول تایم شرکت باید  50% باشد و مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر داشته باشند.

7- شرکت باید در کل 7% درآمد سالانه خود را به تحقيق و توسعه در زمینه سرویس های کارشناسی دانش‌بنيان شرکتاختصاص دهد.

8- شرکت باید از ارائه سرویس های کارشناسی دانش بنیان دست کم 1.000.000.000ریال سالیانه کسب درآمد کند. (به قيمت ثابت سال 1391)

9- دست کم 1 کنترات سرویس کارشناسی دانش بنیان در طی سال اخیر منعقد کرده باشد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت دانش بنیان

 1. رزومه شرکت ارائه گردد.
 2.  آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه گردد.
 3. رونوشت اساسنامه شرکت ارائه گردد.
 4.  رونوشت آگهی روزنامه رسمی شرکت ارائه گردد.
 5.  رونوشت اظهارنامه یا شرکتنامه شرکت دانش بنیان ارائه گردد.
 6. رونوشت شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیات مدیره شرکت ارائه گردد.
 7. رونوشت مدارک تحصیلی اعضا و موسسین ارائه گردد.
 8. آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا ارائه گردد.

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی لازم در خصوص مراحل ثبت شرکت دانش بنیان با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

تفاوت شرکتهای تجاری از مدنی

سازمانی که از اجتماع دو یا چند نفر تشکیل می شود که جهت امور تجاری از وجه نقد ،کالا یا فعالیت خود مایه می گذارند تا بدین وسیله بتوانند به امور تجاری بپردازند و سود و ضرر موجود میان آنها قسمت می شود. در این مقاله به تفاوتی از شرکت های تجاری مدنی و تجاری می پردازیم

بررسی ثبت شرکت

بر اساس قانون تجارت شرکت های تجاری به 8 دسته تقسیم بندی می شود که در زیر به بررسی هر کدام پرداخته می شود

نحوه استفاده از کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی برای کلیه بازرگانان الزامی می باشد . دریافت کارت بازرگانی پس از طی مراحل قانونی امکان پذیر بوده و جهت واردات و صادرات محصول می توان از آن استفاده نمود.

نحوه ثبت سامانه ای در اداره ثبت شرکتها

اداره ثبت شرکتها برای اینکه از اجتماع مردم در اداره ثبت شرکتها جلوگیری به عمل آورد و همچنین در امر ثبت سهولت ایجاد نماید و در وقت و هزینه متقاضیان تدبیری در نظر بگیرد ثبت نام الکترونیکی را فعال نموده است

هزینه ثبت شرکت

زمانی که تصمیم به ثبت شرکت می گیرید باید بدانید ثبت شرکت بر اساس واریزی های هزینه های قانونی ثبت امکان پذیر است در غیر اینصورت بدون عدم پرداختی هزینه های قانونی امکان ثبت وجود ندارد .

خانه

خانهخانهخانه

تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت

اشخاص حقیقی و حقوقی می بایست پس از اینکه تشکیل شرکت دادند نسبت به ثبت آن اقدام نمایند تا شرکت وجه ی حقوقی پیدا کند. این امکان وجود دارد در طول زمان بخواید به صورت اجباری یا اختیاری در شرکت به تغییراتی مبادرت نمائید

زمان ثبت شرکت

زمان در ثبت شرکت از موارد مهمی است که مؤسسین بر اساس نوع فعالیت منتظر هستند هرچه سریعتر شرکت خود را ثبت نمایند تا بتوانند قرار دادهای خود را بطور رسمی منعقد کنند

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

جهت ایجاد تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود باید موارد قید شده در اساسنامه و تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق العاده را در نظر گرفت و با استناد به آنها مبادرت به تغییرات شرکت نمود.

ثبت شرکت دانش بنیان

به شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی، دانش‌بنيان اطلاق می شود که با هدف از تاسیس آن افزایش دانش و ثروت، گسترش اقتصاد دانش گرا، به عینیت بخشیدن آمال علمی و اقتصادی وغیره باشد

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟