لوگو سفید ایلیا
انتخاب نام شرکت استعلام شرکت ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی - عمرانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت گردشگری
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت بامسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات شرکت سهامی عام ورود و خروج شریک نقل و انتقال سهام تغییر نام شرکت
تماس با ما

نقل و انتقال سهام


ثبت ایلیا در این مقاله برآنست تا در مورد نقل و انتقال سهام مطالبی را ارائه نماید مقاله را مطالعه نمایید و چنانچه با هر سوال یا موردی مواجه شدید می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت ایلیا در ارتباط باشید و از راهنمایی های مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان ثبت ایلیا بهره مند شوید.

نقل و انتقال سهام

برای انتقال سهام نیازی به تنظیم سند رسمی نمی باشد ولی برای انتقال سهام با نام تشریفاتی در نظر گفته شده است که مالک سهام را ملزم به رعایت آن کرده است.و چنانچه این تشریفات ملاحظه نشوند و انتقال صورت گیرد دارای اعتبار نمی باشد. شایان ذکر است سهام شرکت سهامی در بورس اوراق بهادار معامله می شود و  کارگزاران بورس متصدی انجام این کار می باشند.خریداران سهام شرکت سهامی ررا اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل می دهند.

انتقال سهام بانام

برای انتقال سهام بانام باید آن را دردفتر ثبتِ سهام شرکت ثبت کرد و این انتقال باید توسط شخص انتقال‎دهنده یا وکیل یا نماینده‎ی قانونی او در دفتر ثبت سهام شرکت به امضاء برسد. تا زمانیکه مبلغ سهام به صورت کامل پرداخت نشده و تسویه به عمل نیامده آدرس انتقال گیرنده یا همان خریدار باید در دفتر ثبت سهام شرکت لحاظ شود و شخص خریدار یا وکیل او آن را امضاء نمایند تا از حیث رعایت تعهدات برگرفته از نقل و انتقال سهم دارای اعتبار باشد. اینگونه خریدار موظف به تادیه مانده حساب خواهد شد و منتقل کننده مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت.چنانچه در محل سکونت تغییری ایجاد شود نیز باید ثبت و امضاء شود.اگرکه بدون در نظر گرفتن شرایط ذکر شده انتقالی انجام پذیرد از دید شرکت و اشخاص ثالث دارای اعتبار نمی باشد.(ماده ۴۰ ل.ق)

انتقال سهام بی‎نام

سهام بی‎نام به‎ شکل سند تنظیم شده و در وجه حامل می باشد.هر فردی که این سهام را در دست داشته باشد مالک سهام محسوب می شود.برای نقل و انتقال سهام به تشریفات احتیاجی نیست و با دادن و گرفتن رسید به انجام می رسد. (ماده۳۹ ل.ق) مطابق با  ماده۳۰ ل.ق نقل و انتقال بعد از تادیه تمامی مبلغ اسمی سهم گواهینامه موقت با دادن و گرفتن رسید انجام می شود.

سهام غیرقابل انتقال

در اساسنامه شرکت مقدار سهام سهامداران مشخص شده است و مدیران می بایست دارای تعداد سهام  مقرر شده باشند.برای رای دادن در مجامع عمومی نیاز است حداقل میزان سهامی که در اساسنامه تعیین شده در اختیار باشد. چنانچه مدیر یا مدیران به شکل فردی یا همراه با هم عملی انجام دهند یا تصمیمی اخذ کنند که موجب ضرر و زیان به شرکت شود این سهام متضمن جبران خسارت خواهد بود.از آنجا که این سهام با نام است قابل انتقال نمی باشد.چنانچه زمان ماموریت یک مدیر به اتمام برسد مادامیکه امور تسویه حساب او انجام نشده باشد این سهام به عنوان ضمانت در صندوق شرکت نگهداری می شود. (ماده۱۱۴ ل.ق)در صورتیکه یکی از مدیران تصمیم داشته باشد کلیه ی سهام خود را انتقال دهد ولی هنوز امور تصویب عملکرد و ضرر و زیان دوره مالی انجام نگرفته باشد  باید از سمت خود برکنار شود . لذا مدیر می بایست استعفای خود را ایراد نماید و هیات مدیره یا مجمع عمومی عادیبنا به مواد۱۱۲ و ۱۱۳ ل.ق جانشین او را تعیین نمایند.

 انتقال سهام به شرکت

بنا به ماده۱۹۸ ل.ق نمی توان سهام یک شرکت را مجددا به همان شرکت انتقال داد. فرقی ندارد که این انتقال بدون واسطه ای از جانب شرکت انجام شود یا از جانب شخص ثالث و به حساب شرکت. قابل ذکر است شرکت هایی که زیر شاخه شرکت اصلی می باشند اگر شخصیت حقوقی جداگانه ای داشته باشند می توانند سهام شرکت را خریداری نمایند. شرکت قادر است جهت به جریان انداختن و مصرف سهام مبادرت به خرید آن نماید.تغییری در سرمایه در استهلاک سهام ایجاد نمی شود. بهای این سهام  از پس انداز اختیاری یا سودی که میتوان آن را قسمت کرد تادییه خواهد شد.

اجاره سهام شرکت

در مورد این مطلب که اجاره دادن سهام شرکت امکان پذیر است یا خیر، بیشتر قضات دادگاههای حقوقی۲ تهران در تاریخ ۱۶/۷/۱۳۶۶ ابراز نمودند: با توجه به این مطلب که صاحب سهم در شرکت، حق دینی دارد نه عینی و حقوق دینی را نمیتوان واگذار کرد،  از شرایط دیگر در درستی انجام یک معامله  و اساس بستن اجاره با توجه به ماده ۱۹۰ قانون مدنی و با توجه به تعریف قانونی اجاره از این نظر که موضوع معامله واضح می باشد و امکان استیفای منفعت و قدرت بر تسلیم در اجاره سهام، مصداق ندارد پس نمیتوان سهم‎الشرکه را اجاره داد.با در نظر گرفتن موارد ذکر شده سهم الشرکه را نمیتوان اجاره داد.

رهن دادن سهام

در ماده۷۷۱ قانون مدنی در مورد رهن تعیین کرده:«رهن پیمانی است که به موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه به داین می‎دهد. رهن‎دهنده را راهن و طرف دیگر را مرتهن می‎گویند.»برگه سهام سرمایه قابل انتقالی است که میتوان آن را معامله کرد و اگرکه سهام بی نام به رهن گذاشته شود این سهم باید در اختیار مرتهن باشد. (ماده ۷۷۲ قانون مدنی) ودر این نوع از رهن یعنی سهام بانام مراتب باید در دفتر سهام شرکت به ثبت برسد در غیر این صورت این انتقال از لحاظ شرکت و اشخاص ثالث معتبر نخواهد بود.

انتقال قهری سهام

در صورتی که انتقال به صورت اختیاری و توافق دو طرف نباشد مثل فوت یک شخص که باعث می شود اموال فرد فوت شده به وارث انتقال یابد انتقال قهری گفته می شود.لذا وارث فرد سهامدار به عنوان جانشین متوفی از سهامداران شرکت به حساب می آید.و تمامی حقوق متوفی در شرکت ، مثل حق رای و حق اخذ سود، به او تعلق می گیرد.

شایاین ذکر است که در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت ایلیا تماس بگیرید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ورود و خروج شریک

در همه موسسات و شرکت ها اعم از تعاونی،تضامنی،مسئولیث محدود و...(به غیر از شرکت سهامی خاص) به هر دلیلی فرد یا افرادی تمایل به ادامه کار وهمکاری با شرکت رانداشته باشند در پی چند مرحله خروج ویا وارد کردن سرمایه انها صورت میگیرد.

لیست شرکت های دانش بنیان

دانش بنیان عبارتی است که برای پروانه یا تاییدیه ای بکار می رود که کمیته ارزیابی و تعیین صلاحیت شرکت های دانش بنیان با نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری در قبال محصولات یا سرویس های شرکت خاصی انجام می دهد تا برای شرکت مذکور مجوز لازم را صادر نماید.

اقسام شرکت های تجاری

بر اساس مسئولیت شرکا شرکت های تجاری را می توان به سه دسته شرکت های شخصی،شرکت های سرمایه،شرکت های مختلط تقسیم می شود

خانه

خانهخانهخانه

نحوه ثبت سامانه ای در اداره ثبت شرکتها

اداره ثبت شرکتها برای اینکه از اجتماع مردم در اداره ثبت شرکتها جلوگیری به عمل آورد و همچنین در امر ثبت سهولت ایجاد نماید و در وقت و هزینه متقاضیان تدبیری در نظر بگیرد ثبت نام الکترونیکی را فعال نموده است

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

در امر تجارت با گستره ی وسیع از انواع زیادی از شرکتها با فعالیتهای مختلف اعم از تجاری و غیر تجاری تشکیل شده است که از جمله آنها شرکت سهامی خاص می باشد

هزینه ثبت شرکت

زمانی که تصمیم به ثبت شرکت می گیرید باید بدانید ثبت شرکت بر اساس واریزی های هزینه های قانونی ثبت امکان پذیر است در غیر اینصورت بدون عدم پرداختی هزینه های قانونی امکان ثبت وجود ندارد .

انتخاب نام شرکت

نام شرکت در موفقیت و قدرتمندسازی شرکت تأثیر بسزایی دارد . بدین صورت که یک نام می تواند به درجه بالایی از قدرت شرکت را برساند و یا یک نام نمی تواند فایده مثبتی برای شرکت داشته باشد .

ثبت شرکت تولیدی صنعتی

شرکت های تولیدی از مهم ترین واحدهای اقتصادی که با هدف تولید محصول می باشد به شمار می رود

استعلام شناسه ملی

شناسه ی ملی شماره ای 11 رقمی است که منحصر به فرد می باشد.بعد از گذراندن ماحل ثبت شرکت به شخص حقوقی تعلق می گیرد که در زیر به توضیحات بیشتر می پردازیم

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟