لوگو سفید ایلیا
انتخاب نام شرکت استعلام شرکت ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی - عمرانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت گردشگری
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت بامسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات شرکت سهامی عام ورود و خروج شریک نقل و انتقال سهام تغییر نام شرکت
تماس با ما

انواع شرکتهای تجاری


ثبت ایلیا در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا در مورد انواع شرکت های تجاری مطالبی را به اشخاصی که می خواهند شرکت تجاری را ثبت کنند ارائه نماید مقاله را تا انتها مطالعه نمایید و چنانچه با هر سوال یا موردی مواجه شدید می توانید با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید.

هشت نوع شرکت تجاری را قانون تجارت ایران طبقه بندی کرده است به شرح ذیل: شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام، شرکت با مسئولیت محدود،‌ شرکت نسبی، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت مختلط  سهامی، و شرکت‌های تعاونی.

شرکت های تجارتی که نام برده شد هویت حقوقی دارند یعنی وابسته به شخصیت شرکا نیستند و شرکت خودش این توانایی را دارد که کارهای تجاری خود  را انجام دهد و اموال و حقوق و خط و مشی های  تجاری را دارا می باشد.  انواع شرکت های تجاری و چگونگی تشکیل آنها را شرح خواهیم داد.

در صورت نیاز به ثبت شرکت کم هزینه در کرج کلیک نمایید.

انواع شرکت های تجاری در قانون تجارت ایران

۱. شرکت سهامی عام

به شرکتی سهامی عام گویند که؛  (حتی اگر عملکرد شرکت، فعالیت تجاری نباشد ) سرمایه‌ی آن شرکت به سهام قسمت شده باشد و قسمتی از این سرمایه بوسیله ی فروش سهام به دیگران بدست می آید؛ به این شکل که تاسیس کنندگان شرکت برای کسب سرمایه‌ی شرکت، میتوانند اوراق پذیره‌نویسی منتشر کرده و توسط اشخاص ثالث یعنی دیگران سرمایه شرکت را تامین کنند.

در شرکت سهامی عام، باید حداقل از ۵ نفر سهامدار تشکیل شده باشد و وظایف سهامداران، به مبلغ اسمی سهام آنها بستگی دارد. یعنی شرکا به مقداری که سهم قبول دارند، مسئولیت بر عهده دارند و مسئولیتی اضافه و خارج از آن ندارند و اگر شرکت دچارضرر بشود که باعث بدهکاری مبلغی هم بشود، مالکان سهام ملزم به پرداخت بدهی های شرکت نخواهند بود. مثلاً اگر شرکتی دارای دو میلیون ریال سرمایه باشد اگر ورشکست شود و پانصد هزار ریال کسر داشته باشد، طلبکاران نمیتوانند از شرکا طلب خود را بخواهند چراکه موجودیت و اعتبار شرکا هیچ تاثیری در امور مربوط به شرکت ندارند. در این شرکت، باید قبل یا بعد از اسم شرکت عبارت «سهامی عام» بدون فاصله به همراه اسم شرکت در تمامی مستندات و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به صورت واضح و قابل خواندن آورده شود.

۲. شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص به شرکتی گویند که  کل سرمایه‌ی آن بوسیله ی تاسیس کنندگان شرکت بدست آمده باشد. این شرکت دست کم سه شریک باید داشته باشد تا تشکیل شود و خصیصه ی مشخصش این است که مالکان  سرمایه، که سهامدار نامیده می‌شوند،  سهم‌الشرکه ندارند و صاحب اوراق می باشند. در این نوع شرکت، هر شریک دارای تعدادی از این سهام می باشد و سرمایه به سهام مساوی قسمت شده است.

در این صورت هر یک از شرکا، میتواند تعدادی از سهام را که مالک آن است را به دیگران واگذار نماید. در واقع، انجام این انتقال اشکالی ندارد و این مورد، ازویژگی های عمده شرکت سهامی خاص می باشد. شرکت سهامی خاص دارای دو خاصیت دیگر نیز می باشد. نخست اینکه مسئولیت سهامداران در آن شرکت  به میزان سهام آنها بستگی دارد، این موردی است که شرکت با مسئولیت محدود نیز همین ویژگی را دارد ؛ دوم اینکه تاسیس کنندگان شرکت، یعنی شرکای اصلی آن، با مراجعه به دیگران،نمیتوانند نسبت به تامین  سرمایه شرکت اقدام کنند و  سرمایه گذاران  فقط خود تاسیس کنندگان هستند به این ترتیب در این شرکت، صادر کردن اعلامیه‌ی پذیره‌نویسی مجاز نمی باشد. مورد دیگری که باید به آن توجه کرد این است که  سرمایه‌ی شرکت سهامی خاص باید حداقل یک میلیون ریال باشد. چنانکه به هر علت سرمایه‌ی شرکت کاهش یابد، شرکا می بایست در ظرف یک سال آن را جایگزین کنند و در صورتی که این کار را انجام ندهند  کاربری شرکت را به شرکت «با مسئولیت محدود» یا «تضامنی» تبدیل کنند.

همینطور کلمه‌ی «خاص» قبل یا بعد از نام شرکت باید ذکر شود مثل«شرکت سهامی خاص الوند» یا «شرکت سهامی دماوند خاص» و بکار گیری کلمه‌ی خاص در تمام نوشته‌های شرکت بصورت واضح قابل رویت باشد.چرا که این نوع شرکت‌ها دراصل گونه ای از شرکت سهامی خانوادگی و خصوصی می باشد که مراجعه کنندگان باید از آن مطلع باشند.

۳. شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت همچنین دست کم از دو شریک تشکیل می‌شود؛ ولی در آن، مسئولیت شرکا در برابر طلبکاران شرکت بر خلاف شرکتهای تضامنی و نسبی  به آورده‌ی آنها در شرکت بستگی دارد  بنابراین امتیاز شرکت با مسئولیت محدود این است که مسئولیت شرکا در امور شرکت  به آورده‌ی آنها در شرکت محدود می باشد. در مثالی که گفته شد، اگر ۱۰۰ هزار ریال دارایی یک شرکت با مسئولیت محدود باشد و برای پرداخت بدهی به اندازه کافی نباشد، طلبکاران نمیتوانند باقی‌مانده‌ی طلب خود، یعنی ۲۰ هزار ریال دیگررا ، از دارایی شخصی شرکا مطالبه کنند.

تشابه این شرکت با شرکت‌های تضامنی و نسبی این است که اولاً هر شریکی مالک درصدی از سرمایه می باشد که به آن سهم‌الشرکه گفته میشود؛و سرمایه ی شریک به صورت سهام نمی باشد، ثانیاً بدون رضایت دیگر شرکا نمیتوان سهم‌الشرکه را نمی‌توان به دیگران واگذار نمود. تشکیل شرکت با مسئولیت محدود به مراتب اآسان تر از تشکیل شرکت سهامی و  شرکت سهامی خاص می باشد. دو نفر شریک باید حضور داشته باشند تا شرکت، با انجام شرایط دیگر، تشکیل شود .اداره ی شرکت با مسئولیت محدود نیز به سهولت انجام می پذیرد. و توسط یک یا دو مدیر قابل اجرا است؛ در صورتی که شرکت سهامی دست کم باید دارای هیئت مدیره‌ی سه نفره باشد. مرکز کنترل کننده ای درشرکت با مسئولیت محدود، وجود ندارد، بجز آنکه تعداد شرکا از دوازده نفر بیشتر باشد که اینچنین، تشکیل یک کمیته نظارت یا هیئت بازرسان مورد لزوم می باشد .

۴. شرکت نسبی

شرکت نسبی به شرکتی گویند که جهت فعالیت تجاری با یک نام مشخص از دو یا چند نفر تشکیل شده و  هرکدام از شرکا با توجه به سرمایه‌ای که آورده است مسئولیت بر عهده دارد.  شرکت نسبی از بعضی جهات شبیه به شرکت تضامنی است؛ ولی برخلاف آن، شرکا با توجه به مالکیت خود در سرمایه‌ی شرکت مسئولیت به عهده دارند. مثلا، اگر که شرکت دارای چهار نفر شریک  باشد و هر کدام از شرکا، صاحب یک چهارم سرمایه‌ی شرکت باشند، هر شریکی باید یک چهارم از بدهی های شرکت را پرداخت کند. اگر طلبکاران جهت دریافت طلب خود به شرکت مراجعه کنند و شرکت توان پرداخت تمامی مبلغ بدهی خود را نداشته باشد، طلبکاران می‌توانند یک چهارم طلب خود از شرکت را از شرکا بگیرند؛یعنی از هر شریک یک چهارم  از طلب خود را دریافت میکنند چون مسئولیت شرکا تضامنی نیست،  مثلاً چنانچه سرمایه‌ی شرکت ۱۰۰ هزار ریال و سهم‌الشرکه‌ی هر شریک ۲۵ هزار ریال باشد، ولی مبلغ بدهی شرکت ۱۲۰ هزار ریال باشد، طلبکاران میتوانند بابت ۲۰ هزار ریال مانده ازطلب خود از هر شریک  تا سقف ۵ هزار ریال دریافت نمایند و این مبلغ را شرکا از دارایی شخصی خود باید پرداخت نمایند.

۵. شرکت تضامنی

برای تشکیل این شرکت حداقل ۲ نفر باید  حضور داشته باشند  که به هردو «شریک ضامن» می گویند.  تعهدات شرکای ضامن به این صورت است که هرکدام از آنان مسئولیت پرداخت کلیه بدهی شرکت در برابرطلبکاران می باشد و آورده‌ای او به شرکت مسئولیتش را تعیین نمی کند به بیان دیگر اگر شرکت توانایی پرداخت تمام بدهی های خود را نداشته باشد، هرکدام از شرکا باید تمام بدهی ها را پرداخت کند پس به این نتیجه می رسیم که علاوه برمسئولیتهای شخصی شریک در شرکت، تضامنی نیز هست هر شریک در برابر پرداخت تمام بدهی های شرکت مسئولیت دارد. اگر طلبکاران شرکت تضامنی از طریق شرکت،نتوانند طلب خود را بگیرند، بعد از منحل شدن شرکت می توانند نزد شریک بروندو طلب خود را از دارایی شخصی او مطالبه کنند.همین که فرد بتواند ثابت کند طلبکار شرکت است کافی است تا بعد از منحل شدن شرکت بتواند مستقیماً به شرکا مراجعه کند.

۶-۷. شرکت‌های مختلط

بعضی اوقات شرکت‌های سرمایه‌ای که همان شرکت‌های سهامی یا شرکت مسئولیت محدود می باشد با شرکت‌های ضمانتی یعنی هرکدام از شرکت‌های تضامنی یا نسبی، با یکدیگر ادغام می شوند و شرکت جدیدی پایه گذاری می شود. یعنی  که یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند شریک که مسئولیت آنها محدود است هر دو در یک شرکت دارای سهم هستند.

غالبا وقتی که یک تاجر به پول نیاز دارد و نمی‌خواهد قرض کند چند شریک وارد  شرکت می‌کند و با توجه به میزان سرمایه‌ی آنها مسئولیتشان را مشخص می کند و خودش کلیه ی تعهدات شرکت را ضمانت می‌کند. پس چنانچه پس از پرداخت بدهی از سرمایه‌ی شرکت، تمام بدهی ها مرداخت نشود شریک یا شرکای ضامن باید بدهی را پرداخت نمایند و به شرکایی که به نسبت میزان سرمایه شان مسئولیت دارند ارتباط پیدا نمی‌کند.

انواع شرکت‌های مختلط

شرکت مختلط غیرسهامی: در این شرکت شرکاء ضامن با شرکاء با مسئولیت محدود با هم تلفیق می شوند و شرکاء ضامن با مقررات شرکت تضامنی و دیگر شرکاء با مقررات شرکت با مسئولیت محدود وارد عمل می شوند.

شرکت مختلط سهامی: این شرکت از شرکت تضامنی و سهامی خاص تشکیل می شود؛ که  دو نوع از شرکاء را دارا می باشد : یک یا چند نفراز شرکا که در برابر بدهی های شرکت و دیگر افراد مسئولیت تضامنی بر عهده دارند و عده دیگری از شرکاء که همان سهامداران می باشند به نسبت آوده شان مسئولیت خواهند داشت.  سرمایه بصورت سهام قسمت می شود، و شرکای سهامدار نمیتوانند در امور شرکت مداخله کنند و شرکا ضامن مدیریت شرکت را برعهده خواهند داشت.

۸. شرکت‌های تعاونی

شرکت هایی که تعاونی هستند تعداد شرکا و کمیت آنها موثر است و سرمایه و ضمانت شرکا در آن تأثیر زیادی ندارد .شرکت‌های تعاونی به دو گروه تجاری و غیرتجاری تقسیم می‌شوند: یعنی چنانچه بخواهند به  فعالیت‌ تجاری بپردازند، شرکت تعاونی هم تجاری می باشد و اگربخواهند به امور  غیرتجاری بپردازند، شرکت تعاونی نیز غیرتجاری می باشد. این شرکت‌ها در انحصار و پیرو قانون بخش تعاونی هستند و فقط تصفیه آنها در زمان منحل شدن شرکت از مقررات تصفیه در قانون تجارت تبعیت میکند.

تعریف قانونی در مورد شرکت‌های تعاونی وجود ندارد ولی شرکت تعاونی را هم می‌توان به عنوان شرکت در نظر گرفت که  برای رفع نیازهای مشترک و بهتر شدن وضع اقتصادی و اجتماعی خود از طریق تلاش خود افراد و کمک دیگران تشکیل می‌دهند.

با توجه به نیازهای مردم که روز به روز بیشتر میشود افراد ضعیف مانند کشاورزان و کارگران، فقط با یاری گرفتن از یکدیگر می‌توانند مشکلات خود را پشت سر بگذارند؛ فردی که از توانایی مالی برخوردار است میتواند بدون کمک دیگران مایحتاج خود را برآورده کند ولی افرادی که پشتوانه مالی ضعیفی دلرند باید به یکدیگر کمک کنند تا بتوانند از پس مخارج زندگی برآیند. افراد ضعیف جامعه، نمیتوانند ما یحتاج خود که با توجه به مدرنیزه شدن هر روز پیشرفت میکند و اضافه می شود را فراهم کنند. ولی این افراد ضعیف در صورتیکه  متمرکز شوند قدرتمند خواهند شد و از قبل آن می توانند به اهداف اقتصادی بالایی دست پیدا کنند.

شرکت تعاونی شرکتی است که برای بهتر شدن وضعیت مالی شرکا و برآورده شدن ما یحتاج آنها تشکیل می‌شود. پس اگر وضع اقتصادی نامناسب، هزینه های زیاد، بازار بی رونق، بدست آوردن مایحتاج زندگی و پیدا کردن کار سخت باشد، افرادی جهت بهتر شدن اوضاع اقتصادی خود شرکتی تشکیل می‌دهند.

این شرکت در صورتی که قیمت کالاها  گران باشد و شرکا به دلیل نداشتن اعتبار کافی ملزومات سالیانه‌ی خود را نتوانند یک‌جا خریداری کنند شرکت تعاونی با مبلغی که هر شریک پرداخت میکند و جمع کردن این مبالغ، ملزومات مورد نیازشرکا را بدون واسطه خریداری می نماید و با همان قیمت تمام شده یا سود خیلی کم به شرکا می‌فروشد. هر زمان  کشاورزان و تجار نتوانند محصول خود را با قیمت مناسب در بازار بفروشند ، شرکتی تشکیل می‌دهند که آن شرکت کالای آنها را در یک محل جمع می‌کند و پس از آن کالای جمع شده را با قیمت مناسب می‌فروشد، وبعد از اینکه سود ناچیزی را از آن کسر کرد مبلغ فروش آن را  به شرکا مپرداخت میکند.

افرادی که توانایی مالی ندارند نمیتوانند وام بگیرند ، و اگر بگیرند با شرایط و باز پرداخت سنگینی خواهد بود. این افراد  شرکتی تشکیل می‌دهند و با سرمایه‌ی اندکی که می گذارند به اندازه نیاز اعتبار بدست می آورند و هر یک از شرکا در صورت احتیاج با سود خیلی کم از شرکت وام می‌گیرد. در شرکت تعاونی مقدارسرمایه و نفوذ اشخاص نقشی ندارد و شرکا تنها یک رای خواهند داشت و تقسیم کردن سود هم به سرمایه آورده شده ربطی نخواهد داشت.

در این شرکت‌ها فعالیت افراد به عنوان  سرمایه شرکت، خوهد بود. در قانون جدید نیز بر کار اعضا تأکید فراوان شده و افراد حقیقی و فعال می‌توانند در شرکت تعاونی عضو شوند. افراد متخصصی هستند  که سرمایه ای ندارند،و جهت تشویق این افراد، قانون، دولت و بانک‌ها را موظف کرده به افرادی که به تاسیس شرکت تعاونی تمایل دارند  تسهیلاتی را در اختیارشان قرار دهند.

انواع شرکت‌های تعاونی

تعاونی تولید: شرکت‌های تعاونی تولیدی تعاونی‌هایی هستند که درکشاورزی، دامپروری، دامداری،شیلات، پرورش و صید ماهی، صنعت، معدن، عمران شهری و روستایی و عشایری و نظایر اینها فعالیت می‌کنند. تعاونی‌های تولیدی نسبت به دیگر تعاونی ها  د اولویت‌ بوده و حمایت‌های بیشتری نسبت به تاسیس آنها صورت خواهد گرفت. در تعاونی‌های تولید، عضو باید در تعاونی مشغول به کار باشد.

تعاونی توزیع: شرکت‌های تعاونی توزیع شامل تعاونی‌هایی می شود که نیازهای دیگر تولید کنندگان یا مصرف کنندگانی که عضو تعاونی هستند را با توجه به  مصلحت و با در نظر گرفتن کاهش هزینه‌ها و قیمت‌ها مرتفع می سازد. از نظر در اختیار گرفتن سهمیه ی کالا و حمایتهای مربوط به تهیه و توزیع کالا و حمایتهای بانکی و دولتی تعاونی‌های توزیع مربوط به تأمین کالا و دیگر ما یحتاج روستاییان و عشایر و کارگران و کارمندان  اولویت دارند. در این تعاونی‌، نیازی نیست که عضو در تعاونی مشغول به کار باشد.

غیر از این دو نوع تعاونی،در قانون  تعاونی‌های چند منظوره هم تعریف شده اند.  این ها تعاونی‌هایی هستند که  ازتعاونی تولید و توزیع ترکیب شده اند.مثلاً شرکت تعاونی که برای عمران و آبادانی یک روستا و تهیه‌ی مایحتاج روزمره برای افرادی که در همان روستا ساکن هستند ایجاد شده است. در این شرکت تمامی ساکنین روستا می توانند عضو باشند، حتی افرادی که مشغول به کار نیستند نیز میتوانند عضو تعاونی باشند ولی هیئت مدیره و مدیرعامل باید افرادی باشند که در تعاونی مشغول به کار هستند.

شرکت‌هایی که نام برده شد ، از جمله شرکت‌های تجاری دارای اهمیت هستند که قانون تجارت ایران به آنها پرداخته است؛ اما در واقع شرکت‌های دیگری نیز مانند شرکت‌های جوینت ونچر نیز وجود دارند. در عصر حاضر در دنیای تجارت  شرکت‌های تجاری هر‌ روز رو به افزایش است که با توجه به نوع فعالیت‌شان، سرمایه شان، یا وارد شدن دولت در سرمایه‌شان و مقدار این ورود، هر کدام دارای قانون و قاعده های متفاوت می باشد. باید در نظر گرفت که درست است که این شرکت‌ها باهم تفاوت دارند، اما شکل واقعی و اکثر آنها، همان شکل هایی است که قانون تجارت تعیین کرده است، البته بیشتر استفاده ها در قالب شرکتهای سهامی عام و خاص نزد فعالان تجاری می باشد.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

استعلام شناسه ملی

شناسه ی ملی شماره ای 11 رقمی است که منحصر به فرد می باشد.بعد از گذراندن ماحل ثبت شرکت به شخص حقوقی تعلق می گیرد که در زیر به توضیحات بیشتر می پردازیم

خانه

خانهخانهخانه

ثبت آگهی شرکت

پایگاه اطلاعات و قوانین کشور، روزنامه ی رسمی کشور می باشد که مهم ترین ستون اطلاع رسانی حقوقی محسوب می شود. که کلیه آگهی های ثبت شرکت را باید در روزنامه رسمی اطلاع رسانی کرد

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

در امر تجارت با گستره ی وسیع از انواع زیادی از شرکتها با فعالیتهای مختلف اعم از تجاری و غیر تجاری تشکیل شده است که از جمله آنها شرکت سهامی خاص می باشد

هزینه ثبت شرکت

زمانی که تصمیم به ثبت شرکت می گیرید باید بدانید ثبت شرکت بر اساس واریزی های هزینه های قانونی ثبت امکان پذیر است در غیر اینصورت بدون عدم پرداختی هزینه های قانونی امکان ثبت وجود ندارد .

ورود و خروج شریک

در همه موسسات و شرکت ها اعم از تعاونی،تضامنی،مسئولیث محدود و...(به غیر از شرکت سهامی خاص) به هر دلیلی فرد یا افرادی تمایل به ادامه کار وهمکاری با شرکت رانداشته باشند در پی چند مرحله خروج ویا وارد کردن سرمایه انها صورت میگیرد.

مدارک ثبت شرکت

الزامی کلیه مدارکی که برای ثبت شرکت مورد نیاز می باشد تهیه کرده و از آنها کپی برابر اصل گرفته و بعد از ثبت سامانه ای آن را به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید .

انتخاب نام شرکت

نام شرکت در موفقیت و قدرتمندسازی شرکت تأثیر بسزایی دارد . بدین صورت که یک نام می تواند به درجه بالایی از قدرت شرکت را برساند و یا یک نام نمی تواند فایده مثبتی برای شرکت داشته باشد .

انواع شرکتهای تجاری

شرکت های تجارتیبه صورت 7 گانه می باشد هویت حقوقی دارند یعنی وابسته به شخصیت شرکا نیستند و شرکت خودش این توانایی را دارد که کارهای تجاری خود را انجام دهد و اموال و حقوق و خط و مشی های تجاری را دارا می باشد.

ثبت شرکت تولیدی صنعتی

شرکت های تولیدی از مهم ترین واحدهای اقتصادی که با هدف تولید محصول می باشد به شمار می رود

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟