لوگو سفید ایلیا
انتخاب نام شرکت استعلام شرکت ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی - عمرانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت گردشگری
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت بامسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات شرکت سهامی عام ورود و خروج شریک نقل و انتقال سهام تغییر نام شرکت
تماس با ما

کارت بازرگانی چیست ؟


پس از شنیدن نام کارت بازرگانی در ابتدا ، به این موضوع میتوان پی برد که این کارت، در اصل به امور بازرگانی و تجارت مربوط می شود . به شخصی بازرگان گفته می‌شود که حرفه ی اصلی او فعالیت تجاری از انواع مختلف مثل صادرات و وارداتِ کالا و کارهایی از این دست است. اما دانستن این نکته واجب است که بر اساس قانون هر شخصی که به انجام این دست فعالیت های تجاری و بازرگانی تمایل دارد، نمی‌تواند بدون داشتن « کارت بازرگانی » که در اصل مجوز وی می باشد به تجارتِ عمده اقدام نماید.

صاحب این کارت می‌تواند هر شخص حقیقی یا حقوقی باشد( افراد عادی جامعه شخص حقیقی می باشند و شرکت‌ها اشخاص حقوقی هستند ). فعالیتهای تجاری که با این کارت انجام می توان داد، اموری مانند ثبت و سفارش کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق‌العمل کاری ( کارهایی مثل دلالی کردن ) در گمرک و صادر کردن کالاهای مجاز است. شرایط و محدودیت‌هایی برای صادر کردن این کارت وجود  دارد که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

اعتبار اسنادی یا ال سی چیست و استفاده از آن در تجارت چه برجستگی هایی دارد؟

مرجع صادر کردن این کارت شعبه های اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در تهران و شهرستان‌هاست برای افرادیکه بخواهند از امتیاز این کارت استفاده کنند. که فعلا بعضی از شرکت‌های مختلف این امر را به عنوان نماینده برای اشخاص می‌توانند انجام بدهند.

شرکت‌های مختلف که در واقع اشخاص حقوقی محسوب می شوند، در صورتی این کارت صادر می شود که بازرگانان، شرکت یا موسسه خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کنند ( یعنی در غالب شرکت‌های ثبت شده در خدمت مرجع ثبت شرکت‌ها، فعالیت داشته باشند ). در ضمن این کارت برای کسانی که در اداره‌ های دولتی که به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار هستند صادر نمی‌شود.

برای اخذ این کارت حداقل باید مدرک دیپلم را دارا بود و حداقل ۲۴ سال سن داشت. صاحب این کارت می‌تواند در صورت منصرف شدن از داشتن کارت انصراف خود را به اتاق بازرگانی و تعاون ( مرجع صدور) اطلاع بدهد. در ضمن ، تنها یک کارت برای هر شرکت و یا شخص حقیقی صادر می‌شود.

کارت بازرگانی چیست ؟

درصورتیکه صاحب این کارت شخص حقیقی باشد، به عنوان تاجر شناخته می‌شود، نکته مثبت این مسئله  این است که تاجرها از امتیازات خاص و ویژه‌ای در برابر افراد عادی برخوردار هستند کسی که دارای کارت بازرگانی باشد از آنها می تواند استفاده کند.

افرادِی که دارای این کارت هستند و به دلیل تجارت مجبور هستند به سفرهای متعددی بروند، ویزای تجاری صادر خواهد شد (این مساله  با توجه به قوانین هر کشوری متفاوت است).

سومین امتیاز داشتن کارت بازرگانی برای مالک آن،این است که می تواند به  عضویت اتاق‌های بازرگانی در آید.

چهارمین و جالب‌ترین امتیاز خاصِ کارت بازرگانی، این است که این امکان را به دارنده ی کارت می دهد که ثبتِ نام و علائم تجاری غیرفارسی (لاتین) را به صورت استثنا دارا باشد.

پنجمین امتیازی که می‌توان برای این کارت در نظر گرفت،این است که امکان واردات کالا از مناطق آزاد کشور به داخل  کشور را دارا می باشد.

در مورد ویژگی ها و چگونگی کارت بازرگانی به موارد ذیل میتوان اشاره کرد : این کارت یک الی پنج سال برای دارنده‌ی آن دارای اعتبار می باشد و صادر می‌شود، و میتوان آن را تمدید نیز کرد و چنانکه وزارت بازرگانی آن را تایید کند ، دارای اعتبار می باشد.

در ضمن صادر کردن این کارت برای بازرگانان و شرکت‌های خارجی وابسته به معامله‌ی هر دو طرف می باشد، یعنی به بازرگانان خارجی در صورتی کارت بازرگانی در ایران داده می‌شود به بازرگانان ایرانی در کشور آنها نیز اجازه‌ی فعالیت بازرگانی به‌صورت متقابل داده شود.

امکان باطل کردن این کارت مسأله ای که دانستن آن ضروری است. با وجودی  که این کارت برای صاحب آن به طور مدت‌دار صادر می‌شود ولی مثل هر مجوز دیگری تحت شرایطی میتوان آن را باطل کرد. مثلا اگر صاحب این کارت یکی از شرایط چندگانه برای صادر شدن این کارت را نداشته باشد یا بعدا آن شرایط را از دست بدهد، کارت باطل می شود. اگر صاحب این کارت قاچاق انجام بدهد مطابق با ماده‌ی ۳۰ قانون گمرک ایران، در صورت ثابت شدن اینکه فرد این جرم را مرتکب شده است، عضویت او به‌صورت دائم یا موقت در اتاق بازرگانی لغو شده و کارت او نیز باطل می‌ گردد.

همینطور برای افرادی  که به دلیل ارتکاب جرم، به حکم مقامات قضایی از تمام یا بعضی از حقوق اجتماعی محروم می‌شوند (اگر در این زمینه محرومیت داشته  باشد) در کل دیگر کارت بازرگانی صادر نخواهد شد. همینطور برای کسانی که ورشکسته اند و وضعیت تصفیه‌ی حساب‌های آنها مشخص نیست، کارت بازرگانی صادر نمی شود.

انواع کارت بازرگانی

نوع غالب آن کارت تجاری است و به منظور ثبت و سفارش و ترخیص کالا و صادرات و واردات کالا از آن استفاده می‌ گردد.

کارت خدماتی، که فقط برای افراد حقوقی که برای سرمایه‌گذاری با زمینه‌ی فعالیت خدماتی دارای مجوز هستند صادر خواهد شد.

کارت موردی، برای افراد حقیقی و حقوقی که  خواهان ترخیص کالای خود برای یک بار هستند صادر می گردد.

برای افراد حقوقی که دارای مجوز سرمایه‌گذاری با زمینه‌ی فعالیت تولیدی هستند کارت تولیدی و صنعتی صادر می‌شود (بدین جهت که تجهیزات مورد نیاز برای کارگاه و مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای تولیدات خود را وارد کرده و پس از آن به تولید اقدام نمایند).

آخرین مساله این است که، معنی  داشتن کارت بازرگانی این نیست که صاحب آن می‌تواند تاجر موفقی باشد یا مسائل و مشکلات تجاری برای او بوجود نیاید  بلکه تجار موفقی نیز هستند که حتی با وجود اینکه سابقه‌ی فعالیت تجاری طولانی به صرافت گرفتن این کارت پرداخته اند. همینطور برخلاف تصور عام و مشاوره‌های بدون تخصص و تحصیلات در زمینه‌ی مدیریت بازرگانی، دلیل بر گرفتن این کارت یا حتی موفقیت در امر تجارت نخواهد بود.

کاربرد کارت بازرگانی

 1. واردات از مناطق آزاد.
 2. صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی.
 3. صدور ویزای تجاری،صدور گواهی مبدا.
 4. عضویت در اتاق بازرگانی.
 5. ارتباط با تجار خارجی.
 6. مبادله اطلاعات تجاری در سطح جهان.
 7. شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی داخلی و خارجی.
 8. مبادرت به امر صادرات و واردات کالا بصورت تجاری.
 9. مبادرت به حق العمل کاری در گمرک.
 10. ثبت سفارش و ترخیص کالا.

مدارک مورد نیاز جهت صدور کارت بازرگانی

 اشخاص حقیقی

 1. ارائه اصل اظهارنامه ثبت‌نام در دفتر بازرگانی که به گواهی ثبت شرکت‌ها رسیده باشد.
 2. ارائه اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره‌ی ثبت شرکت‌ها.
 3. ارائه اصل گواهی عدم سوء پیشینه.
 4.  ارائه فرم دال (دریافت و تکمیل از وب‌سایت)
 5.  ارائه اصل گواهی مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی به آدرس متقاضی.
 6. ارائه صل کارت ملی.
 7. ارائه دو قطعه عکس.
 8. ارائه اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه)
 9. ارائه اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان (متقاضیانی که سن آنان ۵۰ سال تمام باشد، از ارائه پایان خدمت معاف هستند.)
 10. ارائه اصل گواهی بانک مبنی بر تأیید حساب جاری.
 11. ارائه‌ی یکی از مدارک اصل سند مالکیت ۶ دانگ، اصل اجاره‌نامه محضری، اصل اجاره‌نامه بنگاه.
 12.  ارائه مدرک تولیدی معتبر از وزارت‌خانه‌های تولیدی.
 13. ارائه کد اقتصادی.

اشخاص حقوقی

 1. ارائه اصل اظهارنامه ثبت‌نام در دفتر بازرگانی که به گواهی ثبت شرکت‌ها رسیده باشد.
 2. ارائه اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره‌ی ثبت شرکت‌ها.
 3. ارائه  اصل گواهی عدم سوءپیشینه‌ی مدیرعامل.
 4. ارائه فرم دال (دریافت و تکمیل از وب‌سایت)
 5.  ارائه اصل گواهی مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی به آدرس متقاضی.
 6. ارائه روزنامه رسمی شرکت.
 7. ارائه اصل کارت ملی مدیرعامل.
 8. ارائه دو قطعه عکس.
 9. ارائه اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه)
 10.  ارائه اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان (متقاضیانی که سن آنان ۵۰ سال تمام باشد، از ارائه‌ی پایان خدمت معاف هستند.)
 11. ارائه اصل گواهی بانک مبنی بر تأیید حساب جاری.
 12.  ارائه ارائه‌ی یکی از مدارک اصل سند مالکیت شش‌دانگ،اصل اجاره‌نامه محضری، اصل اجاره‌نامه بنگاه.
 13.  ارائه مدرک تولیدی معتبر از وزارت‌خانه‌های تولیدی.
 14.  ارائه کد اقتصادی جدید.
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مالیات کاهش سرمایه

کاهش سرمایه اجباری هیئت مدیره شرکت موظف است در صورت تلف شدن نیمی از سرمایه شرکت ، به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده بپردازد تا در رابطه با ادامه حیات شرکت تصمیم بگیرند اما در حالتی که کاهش سرمایه در زمان سوددهی شرکت انجام می گیرد ، کاهش سرمایه اختیاری می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام

در این مقاله به مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

مجمع عمومی فوق العاده از اجتماع صاحبان سهام شرکت تشکیل شده است و در زمان های اضطراری و هنگامی که موضوع فوق العاده ای در میان باشد این مجمع تشکیل می گردد.به همین دلیل تشکیل جلسه این مجمع برخلاف مجمع عمومی عادی از نظم و انضباط خاصی تبعیت نمی کند.برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

ثبت شرکت بامسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، در این نوع از شرکت سرمایه به سهام و قطعات کوچکترین شرکا قسمت نمی شود و شرکا به میزان سرمایه ای که در شرکت دارند در قبال بدهی ها و مطالبات اشخاص ثالث مسئولیت بر عهده دارندر

ثبت آنلاین شرکت

با عنایت به الکترونیکی شدن روال تقاضای ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت ها می توان از روش مراجعه به پورتال اداره ثبت شرکت امور ثبت شرکت را انجام داد در این مقاله از مراحل ثبت آنلاین شرکت مطالبی را مطالعه نمایید.

ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام قابل خرید و فروش در بورس اوراق بهادار است و بخشی از سرمایه خود را با دادن سهام به مردم بدست می آورد.

مجمع عمومی عادی چیست ؟

رسیدگی و گرفتن تصمیم درباره تمامی امور جاری شرکت جز وظایف مجمع عمومی عادی می باشد که در این مقاله به مطالب بیشتری پرداخته می شود .

انواع مجامع عمومی در شرکت ها

مجامع عمومی از اجتماع شدن شرکا شرکت یک مجمع تشکیل می شود که در اصل شخصیت شرکت را بوجود می آوردند در این مقاله از انواع مجامع عمومی و تعارف و وظایف آنها مطالبی را مطالعه نمایید .

ثبت شرکت تعاونی

تشکیل شرکت تعاونی تنها از طریق اشخاص حقیقی،صورت می گیرد . به این معنی که افراد قادر به تاسیس شرکت تعاونی می باشند و اعضاء جدیدی نیز در ان به عضویت درآیند.

تاسیس شرکت ساختمانی

جهت ثبت شرکت ساختمانی باید قالب ثبت شرکت را انتخاب نمایید از قالبهای ثبتی رایج در اداره ثبت شرکتها شرکت با مسئولیت محدود و یا سهامی خاص می باشد.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟